Preplnený kufor oblečením je už passé. Na palubách lietadiel teraz dominujú príručné kufre zbalené podľa zásady menej je viac. Skôr než však odhalíme jej tajomstvá, oplatí sa zamyslieť nad tým, čo vlastne minimalizmus znamená, a zoznámiť sa s tipmi, vďaka ktorým bude tvoja batožina skutočne menšia a ľahšia.
Minimalizmus - čo to vlastne je?
Podľa „Slovníka slovenského jazyka“ je to „zníženie požiadaviek, potrieb a túžob na minimum“. Táto stručná definícia však úplne nevystihuje podstatu veci. V bežnom ponímaní je minimalizmus životná filozofia založená na rozpoznaní svojich skutočných potrieb a zbavení sa všetkého nadbytočného. V praxi ti môže pomôcť nielen zredukovať obsah šatníka, pivnice či garáže, ale aj... hmotnosť príručnej batožiny, ktorú si berieš na cestu. Ako na to? Tu je niekoľko praktických tipov.
Tip 1: Vyber si správny kufor, tašku alebo ruksak
Kufor, taška alebo ruksak minimalistu by mali byť čo najmenšie. Podľa princípu menej je viac si na kratší výlet vystačíš s kabinovým kufrom s objemom menším ako 30 litrov alebo s cestovnou taškou s objemom približne 30 litrov. Pri ich výbere si over nielen objem, ale aj rozmery vrátane vyčnievajúcich častí, aby si mal istotu, že sa tvoja batožina zmestí do priestoru nad hlavou v lietadle. Malá taška či ruksak zároveň nezaberie veľa miesta v kufri autobusu či prenajatého auta, ktorým sa dostaneš aj do tých najodľahlejších kútov sveta.
Je 30-litrový ruksak dostatočne veľký? Minimalisti tvrdia, že je to viac než dosť na všetko nevyhnutné. Kupovanie väčších modelov len zvyšuje riziko, že budeš so sebou ťahať zbytočný objem vzduchu v kufri, ruksaku či cestovnej taške. A to žiadny minimalista neschvaľuje!
Tip 2: Zbaľ si len tie najnutnejšie veci
Let do Talianska nízkonákladovou leteckou spoločnosťou. Nie na víkend, ale na celý týždeň. Pre pár dospelých ľudí s malou príručnou batožinou a ruksakom na notebook. Internet je plný takýchto príbehov od cestovateľov. Ako je to možné? Väčšina skúsených cestovateľov sa riadi pravidlom „less is more“ – menej je viac. Znamená to, že do kufra či tašky si treba zbaliť iba to, čo naozaj využiješ na 100 %.
Na zozname každého travel lover by malo byť základné oblečenie, hygienické potreby, doklady a elektronika potrebná na prácu alebo každodenné fungovanie – mobil, nabíjačky, notebook, tablet alebo čítačka kníh. Presný zoznam vecí potrebných na týždňovú cestu nájdeš v našom blogu.
Tip 3: Zbaľ si polovicu a potom ešte polovicu
Ak chceš minimalizovať batožinu, skús znížiť počet vecí na polovicu – a potom ešte raz na polovicu. Ako to funguje? Zamysli sa, či naozaj potrebuješ každú vec, ktorú si si pripravil. Ak máš čo i len malú pochybnosť, nechaj ju doma. Platí to aj pre kozmetiku – ak niečo nepoužívaš denne, pravdepodobne to nepotrebuješ ani na cestách. Po prvej redukcii to skús ešte raz – a zmenši svoj zoznam ešte viac. Táto prísna metóda ti pomôže zbaliť sa naozaj minimalisticky.
Tip 4: Vyber si multifunkčné oblečenie a doplnky
Niektoré veci sú nenahraditeľné, pretože môžu mať viacero využití! Napríklad šál alebo oversize mikina môžu poslúžiť ako deka v autobuse, vlaku či lietadle. Ak ju prehodíš cez ramená, môže ťa ochrániť pri návšteve sakrálnych miest, ako sú kostoly, mešity alebo synagógy. Šatka okolo pása sa zmení na štýlovú sukňu, ideálnu na večeru v miestnej reštaurácii. Veľká šatka či mikina sa navyše dá zrolovať a použiť ako vankúš na cestách. Jedna vec – mnoho využití!
Tip 5: Čo sa nezmestí, kúpiš na mieste
Niektoré veci je lepšie kúpiť až po príchode do cieľa. Čo sa oplatí dokúpiť na mieste?
- Jedlo a nápoje – v miestnych obchodoch nájdeš čerstvé a chutné potraviny.
- Hygienické potreby – mydlo, šampón a iné drobnosti kúpiš aj na mieste.
- Lieky – základné lieky či náplasti môžeš kúpiť v miestnej lekárni.
- Mapy a turistické sprievodcovia – v info centrách ich často dostaneš zadarmo.
Tip 6: Nauč sa rolovať oblečenie
Chceš ušetriť miesto? Nauč sa efektívne baliť! Najlepšie triky na balenie kufra sme podrobne opísali v samostatnom článku. Jednou z top techník je rolovanie oblečenia, ktoré šetrí miesto a zároveň zabraňuje jeho pokrčeniu.
Tip 7: Stav na kvalitu, nie kvantitu
Suveníry sú skvelé, no nekupuj zbytočnosti. Radšej investuj do kvalitného darčeka – miestny čaj, kuchárska kniha alebo praktický batoh urobia väčšiu radosť ako magnetka na chladničku.
Cestovanie naľahko – zhrnutie
Cestovanie s malou batožinou je praktické a trendy. Uľahčuje presun, šetrí chrbát a umožňuje väčšiu slobodu. Veríme, že naše tipy ti pomôžu objaviť svet aj samého seba!